Conducătorul organizatiei include în Raportul
asupra sistemului de control intern/managerial la data de 31 decembrie al fiecarui
an şi alte informaţii referitoare la anumite elemente ale sistemului cum ar fi:
a) informaţii
şi constatări care să permită formularea unor aprecieri în legătură cu
eficacitatea sistemului în exerciţiul financiar următor;
b) prezentarea
unor elemente considerate relevante din programul şi activitatea
compartimentului de audit intern;
c) stadiul
implementării măsurilor/acţiunilor/etapelor prevăzute în programul de
dezvoltare a sistemului de control intern/managerial;
d) formularea
unor rezerve privind eficacitatea sistemului de control intern/managerial, prin
menţionarea uneia sau mai multor slăbiciuni semnificative ale sistemului,
existente la data închiderii exerciţiului financiar, caz în care este
obligatorie prezentarea măsurilor destinate înlăturării acestora, precum şi
termenele de realizare aferente;
e) analiza
raportului cost/beneficiu la stabilirea şi aplicarea măsurilor de control
intern/managerial.
Raportul
se aprobă prin semnarea acestuia de către titularul de drept al competenţei sau
de către titularul unei competenţe delegate în condiţiile legii, în
conformitate cu principiul responsabilităţii manageriale. si se
transmite odată cu situaţia financiară anuală şi se prezintă organului ierarhic
superior la termenele stabilite de acesta, în cadrul termenului prevăzut de
lege.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu